Chyby ve výběrovém řízení ze strany kandidáta
Ač se můžete domnívat, že se na Vaší vysněnou pracovní pozici zdáte být tím nejlepším kandidátem, může se stát, že přesto neuspějete. V dnešním článku Vám představíme nejčastější chyby, kterých se jako kandidáti dopouštíte a které Vás mohou vyřadit z výběrového řízení. Těchto chyb se nejčastěji dopouští mladí lidé v rozmezí 20 – 30 let. Faktorů pro odmítnutí je mnoho, my si rozebereme ty nejběžnější.
ŠPATNÝ ŽIVOTOPIS
První chybou je špatně strukturovaný životopis, který je klíčový pro úspěch u Vašeho potenciálního zaměstnavatele. Měl by mít lidově řečeno hlavu a patu a dávat smysl. Např. řadit bývalá zaměstnání od posledního k nejstaršímu a ne naopak. Mít vhodně zvolenou fotografií, pokud se rozhodnete ji do životopisu uvést atd.
LHANÍ
Pojďme si říci, že společnost chce upřímného člověka, který dokáže jednat narovinu. Proto si nevymýšlejte a nepřibarvujte své pracovní úspěchy, jednak je to neuctivé vůči zaměstnavateli a mimo jiné by se Vám lži mohli ošklivě vymstít.
NEPŘIPRAVENOST NA POHOVOR
Ne nadarmo se říká “Štěstí přeje připraveným”. Proto se na výběrové řízení řádně připravte jak psychicky, tak i vizuálně. Dobře padnoucí a slušné oblečení Vám přidá další bod k úspěchu.
PŘÍLIŠNÉ SEBEVĚDOMÍ
Samozřejmě, že zdravé sebevědomí a “dravost” zaměstnavatel jistě ocení. Nepleťte si to však s arogancí a povýšeneckým chování. Mějte na paměti, že Vy jste kandidát a ucházíte se o pozici. Pokora je na prvním místě.
VYHLEDÁVÁNÍ NEADEKVÁTNÍCH PRACOVNÍCH MÍST
Určitě je dobré mít nějakou vizi, kam se chcete posouvat, ale vždy s rozumem. Jistě nemůžete očekávat nabídku ředitele pobočky velkého podniku, pokud jste teprve dokončili střední či vysokou školu.
Pokud jste se řídili těmito radami a získali jste své vysněné pracovní místo, myslete na to, že stále jste ve zkušební době. S tím souvisí další chyby, kterých byste se měli vyvarovat.
POKLES PRACOVNÍ MORÁLKY
To, že Vás přijali, ještě neznamená, že máte vyhráno. Teď je ta správná chvíle se předvést a ukázat, že vybrali toho nejlepšího. Seznamte se s pracovním místem, s přidělenými úkoly a snažte se přirozeně vplout do pracovního procesu.
SNAHA O DOMINANCI
Ocitnete-li se v novém pracovním kolektivu, je dobré nijak nevyčnívat z davu a pozvolna se seznámit s personálem. Nikdo není zvědavý na nováčka, který si myslí, že tam bude “šéfovat”. Doufáme, že Vám článek pomohl a třeba trochu inspiroval k pozitivní změně. Držíme Vám palce a přejeme hodně štěstí v hledání nového zaměstnání.