Nové IT pozice +420 734 742 619

Jak na fotku v životopisu

Při psaní životopisu se často rozhodujeme nad tím, zda uvádět svou fotografii či nikoli. Fotografie není povinnou součástí a nestane se, že byste byli personalistou odmítnuti kvůli chybějící fotce, nýbrž z důvodu její nevhodnosti. Tedy zahrnutí Vašeho snímku může být výhodou, ale také rizikem. A jak na správnou fotografii se dozvíte v dnešním článku.

Personalisté mají ohledně tohoto tématu odlišné názory. Jeden tábor je přesvědčen o tom, že uvedení fotky je důvodem k diskriminaci. Obecně je opravdu fotka brána jako diskriminační údaj, ale ne každý personalista se s tím ztotožňuje. Druhá strana má za to, že díky fotografii uchazeče si ho lépe zapamatují a dotváří tak celkový obrázek o osobnosti uchazeče. Další mají takové stanovisko, že velmi záleží na tom, na jakou pozici se kandidát hlásí. Pokud se jedná o reprezentativní pozice typu recepční, asistentka, hosteska apod., náboráře s největší pravděpodobností bude zajímat Váš vzhled. Budet-li se ucházet o práci jako montážní dělník, prodavačka, technolog, konstruktér a další, firmu opravdu nebude zajímat, jak vypadáte. Jejich zájem se primárně zaměří na to, co umíte a co můžete firmě nabídnout.

Teď už k samotné fotografii. Ideální je fotka obličeje – od ramen výš. Na sobě byste měli mít takové oblečení, v jakém byste se účastnili pohovoru. Často mají náboráři zkušenosti s fotografiemi, které by měli zůstat v rodinném albu. Fotka by měla působit profesionálně, tedy foto stažené z Facebooku, kde jste jen ořízli svůj obličej nebude působit příliš kultivovaně. Vyhněte se také tzv. selfie či focení v zrcadle, toto opravdu neodpovídá standardní fotografii v životopisu.

Co se týče velikosti, bohatě postačí formát 3 x 4 cm. Pokud si nejste jistí, kam přesně umístit fotografii, levý nebo pravý horní roh bude nejvhodnější. Velké množství uchazečů přikládá fotku na konci životopisu či ji zasílá jako samostatný soubor, to opravdu není nutné. Pokud je to už pár let, co jste si aktualizovali svůj životopis, je příhodné starou fotografii vyměnit za nejnovější. Je to až zbytečné psát, ale na fotografii byste se měli podobat. Nedoporučuje se tedy u žen výrazný makeup, který běžně nenosíte. Můžete mít neutrální výraz, ale úsměvem rozhodně vyzařujete pozitivnější energií. Dbejte také na to, aby fotografie byla kvalitní, zaostřená, zkrátka abyste na ní byli dobře vidět. Nejideálnějším řešením je focení profesionálem.

Zdroje: jobs.cz, mampohovor.cz, welcometothejungle.com, profesia.cz, cvvzor.com

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top