Jak se správně obléknout na pohovor
“Snad není důležité, co mám na sobě, ale jaké mám zkušenosti a co mohu firmě nabídnout, ne?”
Šaty dělají člověka a pojďme si říct, že u přijímacího pohovoru či v novém zaměstnání to platí dvojnásob. Přesto je tento faktor dosti opomíjen. Proto doporučujeme, abyste již v začátku nepodcenili svou přípravu, zvlášť, když se jedná o lukrativní či zajímavou pracovní pozici, kde budete danou firmu reprezentovat. Náboráři Vás hodnotí nejen podle Vašich schopností, ale právě i Váš zvolený outfit a již v několika vteřinách dokáží usoudit, jak na ně působíte.
A jaké jsou nejčastější chyby při oblékání na pohovor? Doporučujeme si oblečení nachystat s dostatečným předstihem. Dbejte na to, aby každé části oděvu byly řádně vyžehlené a čisté. Pokud jste si speciálně na pohovor koupili kostýmek či oblek, zkontrolujte si předem, zda Vám dobře padne. Nikdo nechce hodinu před odjezdem řešit dlouhé nohavice či rukávy. Základem outfitu jsou také vyčištěné boty a čistá kabelka. Nechcete přece na personalisty působit zanedbaně či nepřipraveně. Vsaďte na eleganci, dobře padnoucí střihy, zajímavé barvy a příjemný materiál, ve kterém se budete cítit komfortně. Vyhněte se umělým materiálům, ve kterých byste se potili nebo Vás nějak škrábaly. Upravené vlasy, nehty či vousy netřeba rozvádět. Řiďte se těmito body a máte napůl vyhráno, protože vhodně zvolený dress code je značná část úspěchu! Pokud lze předpokládat, že po pohovoru půjdete s případným budoucím nadřízeným do provozu/výroby, vezměte si na pohovor preventivně kalhoty a boty s uzavřenou špičkou bez podpatku. Další rada, jak se vyhnout trapasu je, se u pozvání na pohovor na dress code zeptat předem. Není dobré, když jste overdressed – tedy lépe oblečen než budoucí Váš šéf.
Před samotným pohovorem je také dobré si o Vašem potenciálním zaměstnavateli zjistit co nejvíce informací a pokusit se odhadnout oděvní zvyklosti firmy. Již z dané profese lze celkem lehce odhadnout, zda zaměstnanci budou nosit spíše obleky či méně formální dress code. Samozřejmě pokud zjistíte, že budoucí kolegové chodí do práce v džínách a tričku, doporučujeme zvolit tmavé džíny, triko bez potisku a k němu jednoduché sako, budete tak vypadat profesionálněji.
Jak jsme již výše zmínili, každá profese představuje určitý způsob oblékání a obouvání. Ve svém budoucím zaměstnání budete trávit většinu svého času a Váš dresscode se stane Vaší součástí. Pokud si přejete pracovat v bankovnictví, advokacii, business či podobné sféře, počítejte s tím, že oblek, v druhém případě kostýmek nebo lodičky by Vám neměly být cizí. Pakliže se jedná o “volnější” profese, bohatě postačí tzv. business casual, což je styl, který leží někde na půl cesty mezi striktním business stylem a neformálním oblečení. Naopak v kreativních odvětví jako např. móda, design nebo hudba se můžete více odvázat a kombinovat různé barvy či vzory. Pochopitelně každá společnost na to může nahlížet jinak a bude jim vyhovovat méně formální styl.
Zdroje: kurzy.cz, podnikavazena.cz, saturi.cz