Jak hledat zaměstnance na sociálních sítích?
Firmy se často setkávají s problémem náboru těch správných uchazečů o zaměstnání pomocí běžných metod, a tak se snaží využít jiných sociálních sítí než běžné pracovní portály, které jim navíc razantně sníží jejich náklady na recruiting. Komplikace však nastávají v nesprávném používání těchto platforem.
Jak jsme již v předchozím článku uvedli, mezi nejznámějšími a nejpoužívanějšími sociálními sítěmi patří bezesporu LinkedIn a Facebook. Není to tak dávno, co Facebook přišel s možností inzerování pracovních nabídek, čímž jistě inspiroval LinkedIn. Přesto jsou obě platformy rozdílné.
Mezi hlavní výhody sociálních sítí pro nábor nových uchazečů o zaměstnání patří neodmyslitelně jednoduchost zveřejnění pracovního inzerátu. Ve většině případů lze pracovní inzerát zveřejnit zcela zdarma, pokud si nepřiplatíte další pokročilejší funkce, kde lze vyhledávat podle let praxe, úrovně zkušeností, atd. Dále Vám pomohou přesně zacílit pracovní nabídku na konkrétní osobu či profesní skupinu. Na závěr umožňuje rychlou komunikaci mezi kandidáty a nabízí vyšší míru zapojení stávajících zaměstnanců do náborového procesu.
Aby tato strategie fungovala tak, jak má, je důležité, aby firmy na daných sociálních sítích působily aktivně. Základem je mít perfektně vyplněný profil, zapojovat se do konverzace a nabízet takový obsah, který může potenciálního kandidáta o zaměstnání oslovit.
Jestliže plánujete zveřejnit novou pracovní nabídku na Facebooku, musíte však disponovat právy administrátora Vaší firemní stránky. Pokud Váš firemní profil nemá tolik fanoušků, lze pracovní inzerát podpořit placenou reklamou a tak zvýšit její dosah. Pracovní inzerát se tak dostane i k lidem, kteří Vás nesledují. U placené propagace je také možné zacílit na lidi podle věku, pohlaví, lokality apod. V rámci placené reklamy se Vám také zobrazí více výsledků. Potenciálnímu kandidátovi, kterému se zobrazí Vaše pracovní nabídka pak stačí jen kliknout na inzerát a zobrazí se mu formulář, kde se automaticky vyplní všechny důležitý údaje z jeho profilu. Vyplněné údaje lze samozřejmě před odesláním upravit. S případným zájemce pak můžete komunikovat buď prostřednictvím emailu či messengeru a v případě, že se dohodnete, můžete pracovní inzerát okamžitě smazat. Dejte si však záležet na zprávě a neposílejte vždy stejný text všem uchazečům, ale upravte ho podle jejich profilu. Vypíchněte skutečnosti, které máte společné a nezapomeňte uvést další kontakty jako např. e-mail nebo telefonní číslo, pokud byste si přáli převést konverzaci na jiný komunikační kanál.
Pokud se jedná o síť LinkedIn, v České republice v oboru profesních sociálních sítí nemá konkurenci. LinkedIn má oproti Facebooku výhodu v tom, že může vyhledávat vhodné uchazeče s větší přesností. Bohužel se ale stává, že spousta kandidátů nemá dostatečně vyplněný svůj profil, čímž se ochuzuje o zajímavé pracovní nabídky. Pracovní inzerát se opět zobrazí jen fanouškům Vaší společnosti. Jako to bylo u Facebooku, i LinkedIn může zveřejňovat pracovní nabídky zcela zdarma, ale i v tomto případě lze využít placené inzerce pro větší dosah a pro získání propracovanějších nástrojů pro práci a komunikaci s uchazeči. Placená propagace také zasílá inzeráty pomocí e-mailu nebo jim je doporučí prostřednictvím funkce “pracovní příležitosti, které by Vás mohly zajímat.”
Na závěr chceme říct, že Facebook a Linkedin samozřejmě nejsou jediné sociální sítě na internetu, avšak pro nábor nových uchazečů jsou velmi vhodnou alternativou. Obě tyto platformy se navzájem inspirují a my se můžeme těšit na další novinky a funkce, které nám do budoucna nabídnou a překvapí.
Zdroje: rmol.cz, pevi.cz, podnikatel.cz, ibrno.cz