Nové IT pozice +420 734 742 619

Chyby ve výběrovém řízení HR

Mějte vždy na paměti, že klíčem k úspěchu každého výběrového řízení je nepodcenit přípravu. Nikdo není dokonalý, ale jsou chyby, které mohou mít nepříjemný dopad na úspěšný proces výběrového řízení a celkově na Vaši společnost. No a v neposlední řadě na Vás jako odborníka v oblasti HR managementu, a na tyto chyby Vás chceme upozornit.

Stále stejný inzerát

Komunikace mezi potenciálním kandidátem a Vámi začíná ve chvíli, kdy zveřejníte volnou pracovní pozici. Obvykle se o inzerátu uchazeč dozví buď z různých pracovních portálů či formou přímého oslovení přes sociální síť jako je např. LinkedIn. Mnoho lidí nevnímá inzerát jako součást výběrového řízení, avšak tímto vše začíná. Cílem je se snažit o nové uchazeče unikátně. Několik let stejně omílaný inzerát poukazuje jen na to, že Vám na výběru lidí moc nezáleží a neberete v úvahu možné změny a novinky týkající se pracovní pozice, které se mohly postupem času změnit.

Reakční doba

Další z možných chyb, které se personalisté dopouštějí je opožděná reakce. Člověk, který hledá aktivně práci, obvykle reaguje na více pracovních nabídek a poté netrpělivě čeká na zprávu od možného budoucího zaměstnavatele. O svého potenciálního uchazeče je žádoucí “pečovat” hned v prvním kontaktu s Vaší společností. Uchazeč tím nabývá dojmu, že je žádaný a Vy mu dáváte najevo, že Vám záleží na jeho komfortu. Naopak nevědomost, kdy daný člověk neví, jak si stojí, je velmi frustrující a demotivující.

Podcenění prescreeningu

Před samotným osobním pohovorem doporučujeme tzv. telefonický screening s uchazečem, kde si obě strany mohou ujasnit představu o budoucí pracovní pozici. Tím šetříte čas a v případě odlišných představ se vyhnete zbytečnému pohovoru.

Neprofesionální jednání

Na to úzce navazuje i samotné konání pohovoru. U výběrového řízení je samozřejmostí udělat na firmu dobrý dojem, to samé ale platí i pro ni. A není nic nepříjemnějšího, než když kandidát vejde do společnosti, kde nedostane žádné informace o místu konání. A když už ho najde, místnost působí nesympaticky, pochmurně a vedoucí pohovoru nikde. Po nějaké době se ho přece jen dočká, ale s telefonem u ucha vyřizující pracovní věci. V takovou chvíli ztrácí kandidát zájem o práci a není se čemu divit. Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Ať už na vrátnici či recepci musí být informováni o tom, kde se konkrétní výběrové řízení koná. Místnost by měla působit reprezentativně, tedy pořádek na stole, čistý vzduch a přátelská prostředí. Čím lépe se uchazeč o práci bude cítit, tím více se uvolní a “otevře”.

Zpětná vazba i pro nepřijaté

Zpětná vazba i pro nepřijatéFeedback by měl následovat i po skončení výběrového řízení. Všichni rádi dávají pozitivní zpětnou vazbu a gratulují kandidátům, kteří uspěli. Ta negativní už je o něco těžší, ale věřte, že ji odmítnutý uchazeč velmi ocení. I on Vám věnoval svůj čas a zaslouží si vědět, z jakého důvodu neuspěl a na čem by měl případně ještě zapracovat. Buďte férová společnost, o které se bude hezky mluvit i mezi nepřijatými kandidáty.

Na závěr bychom chtěli dodat, že již není doba, kdy by si firma mohla vybírat týdny vhodné uchazeče o zaměstnání, ale vše funguje právě naopak. Přistupujte proto ke svým kandidátům rovnocenně a dodržujte své slovo.

Zdroje: tudytam-vzdelavani.cz, ycluster.com, kompetenzpeople.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top