Nové IT pozice +420 734 742 619

Firemní kultura

V dnešní době je firemní kultura naprostý základ a pokud není správně nastavena, zaměstnanci ztrácí motivaci a chuť do práce. Jak správně vybudovat firemní kulturu, aby náležitě a efektivně fungovala, si povíme v dnešním článku.

Mnoho pracovníků nezná svou hodnotu práce, to může být způsobené negativně panující kulturou na pracovišti. To má za následek ztrátu motivace, nechuti pracovat, jeho kreativita a iniciativa postupně upadají. A pokud je cílem zaměstnance pouze motivace k růstu příjmu, je vysoká pravděpodobnost, že firemní kultura nefunguje správným způsobem.

Určitě jste se někdy vzbudili s nepříjemným pocitem, že jdete do práce. Přitom se nemusí ani tak jednat o práci jako takovou, na kterou se netěšíte. Pracoviště by mělo být místem, kde by se pracovník měl cítit příjemně, motivovaně k seberozvoji a efektivitě práce. Lidé se často děsí z představy jít na pracoviště, kde vládne negativní nálada a energie. Samozřejmě jsou lepší a horší dny, ale nálada na pracovišti by Vás neměla ještě více stresovat.

Jak už jsme výše sdělili, firemní kultura motivuje zaměstnance k tomu, že jsou rychlejší, produktivnější a zlepší se vzájemná spolupráce. Pravidlo č. 1? Udělat z pracoviště něco víc, než jen místo, kde si odpracují své a přijdou pro peníze.

Firemní kultura není jen o dresscodu či zaměstnaneckých benefitech. Jde o základním uvažováním firmy tzn. pracovní prostředí, chování hodnoty a cíle dané firmy i zaměstnanců. Neovlivňuje pouze zaměstnance, ale působí i na firemní partnery, dodavatele a v neposlední řadě i na zákazníky samotné. Z tohoto důvodu je žádoucí, aby byla firemní kultura propracovaná i na okolí firmy.

Hlavní prvky firemní kultury tvoří vize, mise a hodnoty společnosti. Vize je podstatnou částí firemní kultury. která udává směr, kterým se chce firma vydat. Mise znamená způsob, jakým se chce firma dostat do stavu popsaném ve vizi. Hodnoty společnosti představují postup, jak by zaměstnanci měli přemýšlet a fungovat jako celek tak, aby byly vize naplněny.

Firemní kulturu dělíme na klanovou, neformální, soutěživou a hierarchickou. Ve firmě s klanovou firemní kulturou můžete očekávat uvolněnou a přátelskou atmosféru, kde se orientují na týmovou spolupráci a mentoring. Neformální firemní kultura je nejflexibilnější ze všech. Zaměřuje se na inovaci a kreativní myšlení. Soutěživá firemní kultura je specifická na trhu, kde je velká konkurence. Definuje vysoký zisk a zaměstnanci jsou prostředkem k plnění firemních cílů. A v neposlední řadě hierarchická firemní kultura, která se řadí mezi tradiční strukturu a je běžná u staromódních firem a řetězců. Není zde prostor na inovace a seberozvoj. Tyto firmy jsou pozadu se zbytkem trhu, kde je pevně daná hierarchie a pravidla. V této firemní kultuře se minimálně riskuje a je zde přísný dresscode.

K vytváří firemní kultury přispívají i tzv. firemní rituály jako jsou např. pravidelné meetingy, oslavy narozenin, vedení porad a sdílení informací, ale také firemní jazyk, kterým zaměstnanci komunikují.Naprosto stěžejní je i naslouchání pracovníků, ať už prostřednictvím anonym boxů či otevřených setkání s vedením.

Definovat správně firemní kulturu není snadné, ale není nemožné. My doufáme, že jsme Vám tímto článkem pomohli a třeba inspirovali.

Zdroje: menseek.eu, pevi.cz, axial.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top