Hybridní model práce
Hybridní model práce jako důsledek opatření proti pandemii koronaviru.
Koronavirus přiměl firmy po celém světě k hledání nových cest v organizaci práce. Přechod k tomuto modelu navíc urychlila pandemie COVID-19. V mnohých firmách to znamenalo plošné převedení zaměstnanců na home office. Ten se ukázal nejen jako bonus, ale během pandemie i jako účinné bezpečnostní opatření. V poslední době se z hybridního modelu práce stalo velké téma. Otázkou však zůstává, jakou na sebe vezme podobu.
Ukázalo se, že režim práce z domova může být prospěšný pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Pro určité obory dává smysl a obecně má spoustu výhod. Zaměstnanci přitom na práci z domova oceňují větší flexibilitu, např. ušetřený čas za dojíždění do práce, lepší sladění s rodinným životem. Dle zdroje idnes.cz většina z dotazovaných zaměstnanců v anketách vyjádřila, že by ráda zůstala v režimu 3 dny práce z domu a 2 dny práce z kanceláře. Toto rozložení se zdá být ideální pro zachování produktivity a snížení stresu z dojíždění.
Dalším z aspektů, které zaměstnavatelé při úvahách o hybridním modelu práce zvažují je, že zaměstnanci omezí cestu do místa pracoviště a tím tak sníží množství produkovaných emisí oxidu uhličitého v dopravě. Ruku v ruce s tím jdou také ušetřené energie a voda ve firmách, které nejsou plně v provozu.
Samozřejmě každý režim pro nás má své pro a proti a je tak zcela klíčové přizpůsobit ho hybridním schůzkám. Určitou frustraci však mohou vyvolávat technické nedostatky a nízká kvalita přenosů. Pevným základem se tak stává adekvátní IT vybavení a podpora IT oddělení během pracovní doby. Pracovník připojený online by neměl být ovšem pouze na telefonu, ale měl by být také vidět.
A co je zcela zásadní pro správné fungování tohoto modelu?
Aby se zaměstnanci, kteří pracují z domova, aktivně zapojovali do diskuzí během pracovních schůzí. Jednak, aby měli pocit, že jsou součástí týmu, ale také proto, že pokud se nezapojí a ponechají tuto možnost lidem, kteří jsou přítomni v kanceláři se svým vedoucím, postupně mohou ztratit vliv na některá zásadnější rozhodnutí a kultura firmy se začne přirozeně stavět na lidech, kteří jsou „offline“. Pokud tedy chceme, aby hybridní model práce fungoval dlouhodobě, je žádoucí zajistit všem stejné pracovní podmínky.
Abychom si to shrnuli, hybridní model práce, tedy kombinace výkonu zaměstnání v kanceláři a z domova, je dnes neoddělitelnou součástí politiky mnoha firem. Jak se však společnosti s novým stylem práce vypořádají do budoucna, je teď nejen na zaměstnavatelích, ale i na zaměstnancích.