Nové IT pozice +420 734 742 619

Na co se ptát u pohovoru?

„Chcete se teď na něco zeptat vy nás?“ Často dělá tato otázka na závěr pohovoru potíže. A tak je vhodné připravit se na to, že role se s největší pravděpodobností obrátí a vy získáte možnost zeptat se na cokoliv týkající se potenciální pracovní pozice. Neberte pracovní pohovor jako jednostranný výslech, zde máte naopak prostor dozvědět se něco dalšího o firmě, ve které jste se rozhodli pracovat a i personalista si o Vás udělá obrázek, jak uvažujete. Doporučujeme tedy připravit si alespoň 2 – 3 otázky, které na pohovoru položíte. Můžete si jich klidně připravit více, protože odpovědi na některé možná dostanete, ještě než budete mít možnost začít se ptát. Pokládat správné otázky je při pracovním pohovoru důležité a to ze dvou důvodů. Pokud se správně zeptáte, můžete tím potvrdit vaše kvality pro danou pozici. Dále je pohovor příležitostí, abyste i vy zjistili, jestli jste na správném místě, kde chcete skutečně pracovat.

Připravujete-li se na přijímací pohovor, je dobré si zjistit o potenciálním zaměstnavateli pár informací jako např. jméno ředitele, rok založení firmy, čím se firma zabývá, kdo jsou její konkurenti, novinky týkající se firmy, hodnoty společnosti apod. Tyto informace bývají běžně dostupné na jejich webových stránkách. Projevíte-li u pohovoru tyto znalosti, uděláte na personalistu nejen dobrý dojem, ale i pocit, že se o pracovní pozici aktivně zajímáte. Při zodpovídání otázek nebo jejich pokládání během pohovoru myslete na to, aby konverzace směřovala pouze k náplni práce, požadavků na pozici, předmětu podnikání firmy a pod. Důležité je sdělit, v čem a jak můžete být firmě prospěšní. Vyhněte se zbytečným výkladům o sobě a Vašich koníčcích. Firmu bude primárně zajímat Vaše zkušenosti, zda zapadnete do firemní kultury a zda máte o pracovní pozici skutečný zájem. Pohovor je časově limitován, a tak se Vám musí podařit náboráře zaujmout co nejrychleji. Zde je pár tipů, na co se ptát, pokud dostanete prostor pro otázky

Otázky o práci:

Je na této pozici možnost kariérního růstu? Jak se třeba vypracoval člověk, který tu práci dělal předtím?

Je ještě něco, co bych měl/a o této pozici vědět, ale není to napsané v inzerátu?

S jakými nástroji (programy, technologiemi) budu každý den pracovat?

Otázky na personalistu a budoucího šéfa:

Jak se firma změnila od doby Vašeho nástupu? V čem je podle vás tahle firma jiná v porovnání s konkurencí? Jak hodnotíte výkon lidí? Co například považujete za úspěch?

O životě ve firmě a o lidech:

Je šance vyjet pracovně do zahraničí? Třeba na stáž nebo na konferenci? Nabízíte možnost pracovat částečně z domova nebo pružnou pracovní dobu? Má firma v plánu expandovat do zahraničí? V čem myslíte, že se vaše firma odlišuje proti ostatním zaměstnavatelům v regionu? Je dobré také shrnout, jaké otázky naopak nejsou vhodné pokládat při pohovoru. Patří mezi ně otázky osobního rázu, dále otázky, na které se dá odpovědět pouze ano nebo ne. Jednak se skoro nic nedozvíte a také tím nenavážete přirozenou konverzaci. Jako poslední není dobré opakovat jedno téma stále dokola. Pokládejte na pohovoru otázky o různých věcech.

Abychom to vzali i z pohledu personalisty, zde máte pár otázek, které nejspíš uslyšíte:

Jak jste se o pozici dozvěděl/a?
Co víte o naší společnosti?
Jaké jsou vaše slabé/silné stránky?

Co vás na této pozici zaujalo a proč jste si vybrali právě naši firmu?

Jakého profesního růstu si ceníte nejvíce?
Co uděláte jako první, když na pozici nastoupíte?
Proč bychom si měli vybrat právě vás?
Jaký očekáváte plat?
Jaký je váš největší pracovní úspěch?
Kde se vidíte za pět let?
Proč byste chtěl/chtěla pracovat v naší společnosti?

Personalista by se Vás měl ptát pouze na otázky, které se přímo týkají pracovní pozice, o kterou se ucházíte. I v dnešní době se náboráři často ptají i na osobní informace, např. na rodinný stav, počet dětí, věk aj. Zakázané jsou taktéž politické dotazy, diskriminační otázky, otázky ohledně sexuální orientace, apod. Na tyto otázky máte plné právo neodpovídat.

zdroje: welcometothejungle.com, inwork.cz, pohovor.cz, vimvic.cz, .jobs.cz, forbes.cz, .prace.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top