Vlastnosti správného personalisty
Personalista je velmi důležitou součástí každé firmy. Jeho náplň práce spočívá v náboru nových pracovníků, motivaci k práci a následně dohledu na jejich profesní rozvoj. Mnozí se domnívají, že tato profese patří mezi ty “lehčí” a nenáročné, ale opak je pravdou. Mezi další funkce tohoto povolání patří také monitoring situace na trhu práce, příprava kurzů a rekvalifikací, propagace a marketing výběrového řízení, vedení evidence, spolupráce s dalšími orgány, zajišťování školení dalších zaměstnanců a další činnosti, které na sebe navazují.
Aby byl člověk schopen tuto pozici řádně plnit, potřebuje pro výkon své profese potřebné znalosti a dovednosti. My si ty nejdůležitější rozebereme v dnešním článku a v této sféře nejvyhledávanější.
Komunikační dovednosti
Tato dovednost je naprosto stěžejní pro tuto pozici a očekává se na výborné úrovni, jelikož personalista je jakýmsi spojovacím článkem mezi zaměstnanci, firmou a dalšími orgány.
Na to úzce navazuje jazyková dovednost a schopnost pracovat s různými kulturami. Je nutné sledovat národní kalendáře a svátky, při kterých se neočekává plánování pracovních schůzek. Dále je potřeba znát národní specifika tzn. že každá národnost je jinak přímá v komunikaci a použití nesprávného kulturního “kódu” může v pracovním jednání napáchat víc škody než užitku.
Součástí je také týmová práce s kolegy napříč firmou i externími spolupracovníky.
Administrativa
Administrativní práce asi nebude tou nejzáživnější činností, přesto je velmi důležitá pro chod celé společnosti a je součástí pracovní agendy každého HR personalisty. Ať už jde o přípravu pracovních smluv, vedení evidence či tvorbu právních dokumentů nebo vnitřního plánu firmy, spoustu činností je již možné svěřit specializovanému softwaru a úkolem personalisty je správné zadávání a aktualizace dat.
Proaktivita a organizační schopnosti
Tato činnost se spíše člení mezi osobní vlastnost než dovednost, díky ní umožňuje předcházet problémům v mezilidských vztazích i fungování týmu celkově.
Poradenství
Poradenství všem zúčastněným stranám patří mezi další klíčové dovednosti. Schopnost informovat jak zaměstnance, tak střední či vrcholový management i nejvyšší manažery o HR otázkách. Měl by být schopen vysvětlit pracovní normy, interní rozhodnutí vedení a reagovat na dotazy kolegů.
Schopnost analytického myšlení
Některé firmy začínají klást důraz na analytickou práci s daty, tedy očekává se, že personalista bude schopen se v datech nejen orientovat, ale bude se snažit vytvářet analýzy budoucího vývoje firmy.
Schopnost řešit problémy
Člověk pro tuto pozici by měl dobře zvládat stres, umět si poradit s překážkou a rychle vyhodnotit situaci.
ODBORNÉ ZNALOSTI
Správný personalista musí mít také odborné znalosti zejména zákoníku práce a související zákon o ochraně osobních údajů.
V praxi se můžete setkat s jinými názvy pro tuto pozici jako např. personální specialista, referent osobního oddělení, náborový specialista atd. Všechny tyto názvy však znamenají to samé.
Zdroje: orangeacademy.cz, altaxo.cz, pinya.hr